- Gmina Szubin
- Mieszkaniec
- Turysta
- Środowisko
- Nieruchomości
- Mapa Gminy
- Kontakt
Startujemy przy odrestaurowanych ruinach gotyckiego zamku z XIV w., który był siedzibą założyciela miasta Sędziwoja z rodu Pałuków. To tutaj zaczyna się Legenda o herbie Szubina. Wyruszamy w drogę kierując się wzdłuż rzeki Gąsawki, mijamy ruiny spalonego średniowiecznego młyna, nieopodal widzimy wieżę zabytkowego Kościoła pw. św. Marcina Bpa pochodzi z XV w., po prawej stronie mijamy Szkołę Podstawową nr 1 tzw. „Małą Jedynkę” oraz Przedszkole „Słoneczko”. Kasztanową alejką docieramy do nieczynnej stacji dworca PKP, jedziemy wzdłuż torów by zawrócić przed ścieżką rowerową prowadzącą do Kowalewa.
Kierujemy się na ul. Powstańców Wielkopolskich w Szubinie biegnąć wzdłuż terenu ogródków działkowych, tam ścieżką rowerową docieramy do miejskiej oczyszczalni ścieków (alternatywnie można wydłużyć trasę jadąc prosto polnymi drogami w kierunku Kołaczowa). Wracamy do początku ulicy Powstańców, do skweru przy skrzyżowaniu, gdzie znajduje się figura Najświętszego Serca Jezusa. Ulicą Sienkiewicza kierujemy się wzdłuż ogródków działkowych w kierunku Bydgoszczy do Nadleśnictwa znajdującego się na uboczy miasta, za zabudowaniami po lewej stronie.
Jedziemy prosto ul. Wiejską w kierunku miejscowości Szubin-Wsi. Tam skręcamy w lewo do drogi relacji Szubin- Nakło, przecinając ją by skręcić w prawo w drogę przy lesie. Jadąc prosto dotrzemy do ul. Rejmonta, docierając do osiedla bloków w Szubinie. Między blokami docieramy do ścieżki rowerowej na ul. Pałuckiej, która skręca w lewo, w dół do ul. Kcyńskiej. Po prawej stronie mijamy lasek kcyński, w którym znajduje się pomnik upamiętniający miejsce kaźni mieszkańców powiatu szubińskiego i tablica pamiątkowa na dawnym cmentarzu żydowskim. Po lewej stronie na ul. Kcyńskiej mijamy teren zakładu wychowawczego, w którym w czasie II wojny światowej funkcjonował obóz jeniecki.
Jedziemy dalej kierując się na Żnin, po prawej stronie mijamy Stadion Miejski. Jadać prosto w kierunku Żnina mijamy las i tzw. „Wesółkę”, która w okresie dwudziestolecia międzywojennego pełniła rolę kulturowej areny miasta. Skręcamy w lewo w kierunku Przedszkola Słoneczko, odbijając w lewo (przy firmie budowlanej) w stronę polnej drogi wzdłuż rzeki Gąsawki. Wracamy do ruin alejkami prowadzącymi wzdłuż rzeki, mijając ogródki działkowe i miejskie targowisko.
Wyjeżdżając z parku miejskiego przy ul. Nakielskiej kierujemy się drogą wzdłuż zabudowań do ulicy Wiejskiej w Szubinie. Dojeżdżamy do miejscowości Szubinie – Wieś, jedziemy prosto mijamy po prawej stronie betoniarnię, kierujemy się na północ drogami polnymi. Przez las dojeżdżamy do miejscowości Godzimierz i skręcamy w lewo, dojeżdżając do centrum wsi mijając po prawej stronie świetlicę wiejską. Kierujemy się do drogi powiatowej relacji Szubin – Nakło, przecinając drogę kierujemy się prosto drogą asfaltową do wsi Grzeczna Panna. Mijając krzyż przydrożny po lewej stronie, wjeżdżamy pod wzniesienie w stronę lasu. Kierujemy się w kierunku osady Suchy Pies, gdzie dominuje zabudowa z XIX wieku. Docieramy do odrestaurowanego budynku starej szkoły, w którym obecnie mieści się Obserwatorium Astronomiczne prowadzone przez Pałucko-Pomorskie Stowarzyszenie Astronomiczno-Ekologiczne. Na terenie obserwatorium znajdują się teleskopy, pawilon z obrotową kopułą i inny sprzęt umożliwiający obserwacje nieba. Tą samą trasą wracamy do Szubina.
Wyruszamy z płyty rynku miejskiego w centrum Szubina, kierujemy się na Łabiszyn by przy starej wieży ciśnień skręcić lekko w prawo w drogę wewnętrzną – ul. Mączkowskiego. Kierujemy się na wiadukt, przecinający drogę S5 w kierunku Kowalewa. Po przejechaniu ok. kilometra przy parkingu leśnym usytuowanym przy głównej drodze należy skręcić w prawo. Jedziemy cały czas prosto drogą asfaltową w lesie. Dojeżdżamy do postoju leśnego w Zielonowie koło Leśniczkówki. W dalszą drogę jedziemy prosto w kierunku Kowalewa, dojeżdżamy do krzyża, który mijamy na rozwidleniu. Kierujemy się na wiadukt przecinający drogę ekspresową S5 i skręcając w prawo leśną nieutwardzoną ścieżką wracam do Szubina. Przy nieczynnej stacji dworca PKP skręcamy w lewo, alejami kasztanowymi przecinamy rzekę Gąsawkę. Mijamy Przedszkole Słoneczko i Szkołę Podstawową „Małą Jedynkę”, odbijając lekko w lewo mijamy ruiny spalonego średniowiecznego młyna. Po lewej stronie widzimy ruiny zamku Pałuków, jedziemy prosto alejkami prowadzącymi wzdłuż rzeki, mijając ogródki działkowe i miejskie targowisko. Za mostem wjeżdżamy w las, docieramy do „Wesółki”, która w okresie dwudziestolecia międzywojennego pełniła rolę kulturowej areny miasta.
Startujemy drogą szutrową na ul. Mączkowskiego kierujemy się na wiadukt, przecinający drogę S5 w kierunku Kowalewa. Na węźle Pałuki skręcamy w lewo w kierunku Wąsosza, jedziemy droga asfaltową by dotrzeć do plaży miejskiej w Wąsoszu – tutaj można zrobić przystanek. Przy jeziorze jest plaża, molo, wypożyczalnia sprzętu wodnego (kajaki, rowery wodne), plac zabaw dla dzieci, boiska sportowe, pole namiotowe, campingi. Całorocznie czynny jest Hotel-Restauracja „Albatros”. Przy jezierze skrzynka, skręcamy w lewo i drogą wzdłuż jeziora docieramy do miejscowości Chomętowo. W Chomętowie znajduje się Kościół pw. Świętych Apostołów Piotra i Pawła z 1911r. Drogą asfaltową jedziemy do Wawrzynek w kierunku Żnina (po prawej stronie nieopodal skrzyżowania mijamy cmentarz ewangelicki z XIX w., skręcamy na drogę do Redczyc w kierunku Jeziora Sobiejuskiego – tutaj znajduje się zabytkowy park dworski z klasycystycznym pałacem. Do Szubina wracam starą drogą asfaltową S5 (większość ruch drogowego odbywa się obecnie trasą ekspresową).
Wyruszamy z Urzędu Miejskiego w Szubinie w kierunku dworca PKP, tam ścieżką rowerową jadąc prosto przez wiadukt docieramy do Kowalewa. W Kowalewie przejeżdżamy przez wiadukt skręcamy w lewo, kierując się drogą asfaltową pośród lasów do Mąkoszyna. Przy skrzyżowaniu na końcu wsi Mąkoszyn kierujemy się w prawo w kierunku Gąbina, jedziemy wzdłuż jeziora Gąbińskiego. Na wzniesieniu widzimy wieżę Kościoła pw. św. Apostołów Piotra i Pawła, nie skręcamy jednak do wsi. Na skrzyżowaniu dróg skręcamy w prawo w kierunku Wyręby/Ostatkowo. Tam prosto drogą asfaltową docieramy do lasu, skręcając w prawo dojedziemy do Jeziora w Smerzynie z dwiema plażami. Kierujemy się do miejscowości Łabiszyn – tutaj można odpocząć na rynku lub wyspie w centrum miasta. Do Szubina można wrócić drogą główną nr 264 (duże natężenie ruchu) lub tuż za Smerzynem skręcić w prawo do wsi Klotyldowo, a następnie w lewo odcinkiem około 2 km w kierunku Zielonowa Dojeżdżamy do postoju leśnego w Zielonowie koło Leśniczkówki. W dalszą drogę jedziemy prosto w kierunku Kowalewa, by położoną w lesie drogą asfaltową dojechać do Smolnik. Na drogę Szubin-Łabiszyn wyjeżdżamy już blisko Szubina przy drodze głównej nr 264, tam przejeżdżamy pod wiaduktem kierując się do wybudowań w Smolnikach, następnie skręcając w prawo w ul. Mączkowskiego docieramy do Szubina.
W Szubinie ścieżką rowerową przy ul. Leśnej jedziemy prosto następnie skręcamy w lewo do ul. Pałuckiej przechodzącą w drogę polną. Mijamy po lewej, widoczną z daleka wieś Wolwark. Po ok. 7 km. Dojeżdżamy do drogi asfaltowej przecinającej nasza trasę. Po prawej widzimy już Pińsko (we wsi znajduje się opuszczony zespół dworski z ok.1870 r. z pozostałością dawniej wspaniałego parku). Skręcamy w prawo. Mijamy wieś i kierujemy się drogą gruntową do wsi Stare Słonawy. Następnie skręcamy w lewo do Słonaw. Dalej drogą asfaltowa w kierunku Zalesia, do drogowskazu na Malice. Skręcamy w prawo i asfaltem docieramy do Kcyni. Wjeżdżamy na drogę do Wągrowca. Po ok. 5 km skręcamy w lewo do wsi Żurawia, a następnie jadąc prosto do Dziewierzewa.
Z wsi prowadzą trzy drogi do Szubina. Najkrótsza przez Malice do drogi nr 247 prowadzącej nas prosto do Szubina, średniej długości droga asfaltowa przez Chraplewo (we wsi znajduje się XIX wieczny zespół dworski) do wsi Królikowo (w centrum wsi miniemy park z neogotycką bramą, zabytkowy budynek poczty czy ceglaną gorzelnię z 2. poł. XIX w.) i dalej na drogę nr 247 lub przez wieś Słupy (tutaj w centrum wsi znajduje się Kościół pw. św. Wita, którego powstanie szacuje się na XI w. oraz pałac z XVIII w.). Dojeżdżamy do węzła Pałuki na trasie S5 wiodącej do Szubina.
Trasa dłuższa prowadzi z Dziewierzewa do wsi Górki Zagajne i kolejno: do Retowa, Chraplewa, Królikowa. Kończymy trasę podobnie jak w dwóch krótszych wariantach: albo jadąc bezpośrednio ku drodze Kcynia – Szubina albo skręcając do wsi Słupy i dalej S5 do Szubina.
Jeśli chcemy wydłużyć trasę wycieczki możemy przeciąć S5 i pojechać w stronę wis Wąsosz, dalej do Chomętowa. Stamtąd do wsi Gąbin, Mąkoszyn. Wracamy lasami w kierunku Smolnik.