Sobota, 15 czerwca 2024
Imieniny: Jolanta, Wiola, Wit
słonecznie
12°
A A A
Poprzednia Następna
Najstarszy taki konkurs w Polsce odbywa się w Szubinie

18 maja w Szubińskim Domu Kultury podsumowany został najstarszy w Polsce konkurs sztuki ludowej. W tym roku udział w nim wzięło 78 twórców, którzy zgłosili 336 prac.

Dyrektor Szubińskiego Domu Kultury Alina Gordon przywitała gości przybyłych na tą uroczystość: Starostę Powiatu Żnińskiego Pana Zbigniewa Jaszczuka, Przewodniczącego Rady Powiatu Nakielskiego Pana Zbigniewa Sabacińskiego, Członka Zarządu Powiatu Nakielskiego Pana Tomasza Miłowskiego, Sekretarza Powiatu Wągrowieckiego Pana Radosława Kubisza, Wójta Gminy Wągrowiec Panią Małgorzatę Chmielarz, Burmistrz Szubina Pana Mariusza Piotrkowskiego, Przewodniczącą Rady Miejskiej w Szubinie Panią Annę Kijowską, Kierownika Referatu Edukacji, Promocji, Sportu i Kultury Urzędu Miejskiego w Kcyni Pana Rafała Woźniaka, Głównego Specjalistę przy Narodowym Instytucie Kultury i Dziedzictwa Wsi Panią Grażynę Olszaniec, Członków najbliższej rodziny Wandy Szkulmowskiej Pana Zbigniewa Szkulmowskiego z Wnukiem Mateuszem, Prezesa Stowarzyszenia Twórców Ludowych Oddziału Bydgosko-Toruńskiego Pana Zygmunta Kędzierskiego, Prezesa Banku Spółdzielczego w Szubinie Pana Piotra Żukowicza, Przewodniczącą komisji konkursowej Panią Kingę Turską-Skowronek, pozostałych członków komisji Panią Bożenę Olszewską i Panią Justynę Słomską-Nowak, przybyłych dyrektorów i pracowników instytucji kultury oraz tych najważniejszych Twórców ludowych jak i uczniów biorących udział w konkursie.

Na początku uroczystości dla gości zebranych w sali widowiskowej wystąpił Zespół Śpiewu Tradycyjnego „Piekielnica” z Biskupina.

Podsumowania konkursu dokonała przewodnicząca komisji Pani Kinga Turska-Skowronek, która omówiła jakie kryteria brane były pod uwagę podczas oceny prac w poszczególnych dziedzinach sztuki ludowej.

Głos zabrał Burmistrz Szubina Mariusz Piotrkowski, który nie wyobraża sobie maja bez spotkania z twórcami, bez wystawy. Docenił prace wszystkich twórców składając podziękowania za to że są i tworzą.

Wójt Gminy Wągrowiec Małgorzata Chmielarz w swojej wypowiedzi podkreśliła, że niezwykle trudno jest odtworzyć coś co już wymarło. Sztuka potrafi wymierać, rzemiosło także. Dziś w Sali spotykamy się z ludźmi, którzy potrafią się dzielić swoja sztuką i swoim rzemiosłem.

Uroczystości dopełnił występ Zespołu „Jesienny Kwiat” działającego przy Szubińskim Domu Kultury.

Komisja po zapoznaniu się z nadesłanymi pracami postanowiła przyznać następujące nagrody i wyróżnienia:

HAFT

Nagroda Specjalna

  • Maria Tomczak  

Nagroda I

  • Krystyna Ługiewicz
  • Iwona Nowak
  • Maria Gruchała
  • Małgorzata Bołka

Nagroda II

  • Halina Kaszewska
  • Lidia Kierejewska
  • Iwona Bojko
  • Renata Adamczyk
  • Barbara Nojgebauer

Nagroda III

  • Irena Nogalska
  • Wiesława Kotarba
  • Krystyna Bylicka

Wyróżnienia

  • Barbara Kalka  
  • Anna Janke

RZEŹBA

Nagroda Specjalna

  • Piotr Woliński

Nagroda I

  • Ariel Czechowski
  • Eryk Tubiszewski
  • Piotr Marciniuk

Nagroda II

  • Dorota Wilczyńska-Sztyma
  • Marek Szpechciński

Nagroda III

  • Agata Zielińska
  • Mariusz Woźniak

Wyróżnienie

  • Krzysztof Jabłoński 

RZEŹBA DZIECI I MŁODZIEŻY

Nagroda

  • Kacper Piwoński
  • Olga Bagrowska
  • Agata Bagrowska
  • Marcel Sadowski
  • Eliza Mróz
  • Gustaw Napierała
  • Witold Napierała

RZEŹBA ZABAWKI

Wyróżnienie

  • Mirosław Nowak

ZDOBNICTWO

Nagroda I

  • Jadwiga Bołka 
  • Wiesława Palczewska 
  • Małgorzata Kapczyńska    
  • Maria Tomczak
  • Agata Maludzińska  
  • Julia Kubiak   
  • Katarzyna Pietroń- Gbór
  • Małgorzata Bołka

Nagroda II

  • Rozalia Krzemkowska
  • Jagoda Koguciuk  
  • Marlena Bałka  
  • Paweł Pietroń 

Nagroda III

  • Urszula Szpechcińska
  • Dominika Komorowska-Pietroń 
  • Maria Kwiatkowska

Wyróżnienie

  • Krystyna Kwiatkowska
  • Ewa Jaszak
  • Elżbieta Piechowiak

ZDOBNICTWO DZIECI I MŁODZIEŻY

Nagroda

  • Jakub Palczewski
  • Iga Palczewska
  • Sandra Kapczyńska
  • Alicja Bauza   
  • Zofia Kardzis
  • Jakub Duda
  • Natalia Krzemkowska
  • Marika Pawłowska
  • Antonia Gbór
  • Zuzanna Bankiert
  • Martyna Kwaśniewska
  • Gabriela Trzebiatowska
  • Anna Ollesz
  • Antonina Piekarska
  • Marcelina Balcerek
  • Julia Molota
  • Jagoda Bogusz

Wyróżnienie

  • Natalia Siekiera
  • Szymon Smoter
  • Szymon Prybiński
  • Luiza Maludzińska
  • Aleksandra Wypych
  • Julia Szlinger
  • Vera Mikhajleuskaya
  • Michalina Adamczyk
  • Emilia Liana
  • Oliwia Sobczak
  • Paulina Malinowska

Nagrody dla  Mistrzów - instruktorów przygotowujących kontynuatorów sztuki ludowej:

  • Krystyna Ługiewicz
  • Zbyszko Piwoński
  • Małgorzata Bołka  

 

Dyrektor Szubińskiego Domu Kultury Alina Gordon dziękuje tym, którzy objęli nasz konkurs swoim Patronatem Honorowym:

Ministrze Kultury i Dziedzictwa Narodowego Hannie Błońskiej

Marszałkowi Województwa Kujawsko-Pomorskiego Piotrowi Całbeckiemu

Staroście Powiatu Nakielskiego Krzysztofowi Błońskiemu

Staroście Powiatu Wągrowieckiemu Tomaszowi Krancowi

Staroście Powiatu Żnińskiego Zbigniewowi Jaszczukowi

Burmistrzowi Kcyni Mateuszowi Stachowiakowi

Wójtowi Gminy Wągrowiec Małgorzacie Chmielarz

Burmistrzowi Wągrowca Alicji Trytt

oraz Rodzinie Wandy Szkulmowskiej Zbigniewowi i Barbarze Szkulmowskim.

 

Podziękowania należą się także pozostałym fundatorom nagród w naszym konkursie, czyli:

Burmistrzowi Łabiszyna, Przewodniczącemu Rady Powiatu Nakielskiego Panu Zbigniewowi Sabacińskiemu, Stowarzyszeniu Twórców Ludowych Oddziału Bydgosko-Toruńskiego, Bankowi Spółdzielczemu w Szubinie oraz Pałuckiemu Bankowi Spółdzielczemu w Wągrowcu.

Galeria zdjęć

Pozostałe aktualności