- Gmina Szubin
- Mieszkaniec
- Turysta
- Środowisko
- Nieruchomości
- Mapa Gminy
- Kontakt
17 września 1939 roku Rosja bez wypowiedzenia wojny zaatakowała Polskę, realizując ustalenia tajnego paktu Ribbentrop-Mołotow.
Aresztowano ponad 200 tysięcy Polaków - oficerów, policjantów, ziemian, prawników. Wszystkim obywatelom II RP narzucono obywatelstwo radzieckie. Masowe wywózki na Syberię objęły 1 mln 350 tysięcy osób.
Związek Sowiecki, uczestnicząc wspólnie z III Rzeszą w rozbiorze Polski, zajął w 1939 roku obszar o powierzchni ponad 190 tysięcy kilometrów kwadratowych z ludnością liczącą około 13 milionów osób. Wśród nich było około 5 milionów Polaków. Pozostali to Ukraińcy, Białorusini i Żydzi. Liczba wszystkich ofiar wśród obywateli polskich, którzy w latach 1939-1941 znaleźli się pod sowiecką okupacją, do dziś nie jest w pełni znana.
W niedzielę minęły 84 lata od agresji sowieckiej na Polskę. Przedstawiciele władz samorządowych: Przewodnicząca Rady Miejskiej w Szubinie Anna Kijowska, Zastępca Burmistrza Szubina Wioletta Borys-Stachowiak oraz przedstawiciele Rady Seniorów i szubińskich instytucji kulturalnych złożyli okolicznościowe wiązanki i zapalili znicze pamięci pod Pomnikiem Ofiar Zbrodni Hitlerowskich i Komunistycznych w latach 1939-1989 oraz pod Głazem z Tablicą Pamięci Pomordowanych na Wschodzie.
Cześć i chwała bohaterom! Wieczna pamięć poległym i pomordowanym.