Wtorek, 25 czerwca 2024
Imieniny: Dorota, Łucja, Wilhelm
słonecznie
22°
A A A
Poprzednia Następna
Najstarszy konkurs sztuki ludowej w Polsce odbywa się w Szubinie

20 maja w Szubińskim Domu Kultury podsumowany został najstarszy w Polsce konkurs sztuki ludowej. To Pałuckie święto odbywa się w Szubinie od 61 lat. W tym roku udział w nim wzięło 82 twórców, którzy zgłosili 311 prac.

Patronat honorowy nad konkursem objęli: Marszałek Województwa Kujawsko-Pomorskiego Piotr Całbecki, Starosta Nakielski Tadeusz Sobol, Starosta Wągrowiecki Tomasz Kranc, Starosta Żniński Zbigniew Jaszczuk, Wójt Gminy Wągrowiec Przemysław Majchrzak, Burmistrz Wągrowca Jarosław Berendt, Rodzina Szkulmowskich.

Organizatorem konkursu jest nieprzerwanie Szubiński Dom Kultury, a współorganizatorami i sponsorami byli: Gmina Szubin. Gmina Kcynia, Gmina Łabiszyn, Przewodniczący Rady Powiatu Nakielskiego, Stowarzyszenie Twórców Ludowych Oddział Bydgosko-Toruński, Bank Spółdzielczy w Szubinie, Romet Kowalewo, Pałucki Bank Spółdzielczy w Wągrowcu.

W uroczystości udział wzięli: Tadeusz Sobol Starosta Nakielski, Zbigniew Jaszczuk Starosta Żniński, Marek Szaruga Burmistrz Kcyni, Mariusz Piotrkowski Burmistrz Szubina, Wioletta Borys-Stachowiak Zastępca Burmistrza Szubina, Zbigniew Sabaciński Przewodniczący Rady Powiatu Nakielskiego, Radosław Kubisz Sekretarz Powiatu Wągrowieckiego, Anna Pałka Sekretarz Gminy Wągrowiec, Zygmunt Kędzierski Prezes Stowarzyszenia Twórców Ludowych Oddziału Bydgosko-Toruńskiego, Barbara i Zbigniew Szkulmowscy, Kinga Turska-Skowronek przewodnicząca komisji konkursowej oraz Bożena Olszewska.

Na początku uroczystości dla gości zebranych w sali widowiskowej wystąpił dziecięcy Zespół Folklorystyczny „Chabry” z Niepublicznej Szkoły Podstawowej w Olszewce pod opieką Aleksandry Minda.

Podsumowania konkursu dokonała przewodnicząca komisji Pani Kinga Turska-Skowronek, która omówiła jakie kryteria brane były pod uwagę podczas oceny prac w poszczególnych dziedzinach sztuki ludowej.

Głos zabrał Burmistrz Szubina Mariusz Piotrkowski, który docenił prace wszystkich twórców składając podziękowania za ich zaangażowanie i czas poświęcony w kultywowanie i promowanie sztuki ludowej regionu Pałuk.

Uroczystości dopełnił występ Dziecięcego Zespół „Pałuczaki” z Zespołu Szkół Specjalnych w Szubinie pod kierunkiem Zbigniewa Sabacińskiego i Katarzyny Kobus.

Komisja po zapoznaniu się z nadesłanymi pracami postanowiła przyznać następujące nagrody i wyróżnienia:

Dziedzina zdobnictwo

I nagroda:

  • Jadwiga Bołka
  • Małgorzata Bołka
  • Wiesława Palczewska
  • Małgorzata Kapczyńska
  • Maria Tomczak.

II nagroda:

  • Agata Maludzińska
  • Rozalia Krzemkowska
  • Julia Kubiak
  • Katarzyna Pietroń-Gbór

III nagroda:

  • Jagoda Koguciuk
  • Paweł Pietroń
  • Krystyna Kwiatkowska
  • Marlena Bałka
  • Maria Kwiatkowska

Wyróżnienia:

  • Ewa Jaszak
  • Elżbieta Piechowiak
  • Urszula Szpechcińska

Dziedzina haft

I Nagroda:

  • Krystyna Ługiewicz
  • Małgorzata Bołka
  • Iwona Nowak
  • Maria Tomczak

II Nagroda:

  • Irena Nogalska
  • Halina Kaszewska

III Nagroda:

  • Maria Gruchała
  • Krystyna Bylicka
  • Wanda Szewczyk
  • Elżbieta Brzezińska
  • Violetta Łochowicz

Dziedzina rzeźba

Nagroda specjalna rodziny Szkulmowskich:

  • Piotr Woliński

I Nagroda:

  • Ariel Czechowski

II Nagroda:

  • Piotr Marciniuk

III Nagroda:

  • Marek Szpechciński
  • Dorota Wilczyńska-Sztyma

Wyróżnienia:

  • Agata Zielińska
  • Krzysztof Jabłoński

Dziedzina rzeźba – zabawki

Wyróżnienie:

  • Mirosław Nowak

Dziedzina zdobnictwo dzieci i młodzieży

Nagrody:

  • Jakub Palczewski
  • Iga Palczewska
  • Natalia Krzemkowska
  • Sandra Kapczyńska
  • Martyna Kwaśniewska
  • Szymon Kwaśniewski
  • Idalia Lipińska
  • Marika Pawłowska
  • Alicja Bauza
  • Natalia Siekiera
  • Marcelina Balcerek
  • Julia Molota
  • Jagoda Bogusz
  • Szymon Smoter

Wyróżnienia:

  • Anastazja Kwiatkowska
  • Antonina Piekarska
  • Anna Ollesz
  • Gabriela Trzebiatowska
  • Zuzanna Łuczak
  • Michalina Adamczyk
  • Hanna Brzyska
  • Patrycja Staniszewska-Surma
  • Zuzanna Gatka
  • Zuzanna Czubala
  • Eliza Szymańska
  • Zofia Lewandowska
  • Aleksandra Wawrzyńska
  • Paulina Malinowska

Dziedzina rzeźba dzieci i młodzieży

Nagrody:

  • Przemysław Czopek
  • Maja Jędryczka
  • Kacper Zakrzewski
  • Olga Bagrowska.

Komisja postanowiła nagrodzić mistrzów – instruktorów przygotowujących kontynuatorów sztuki ludowej. Krystynę Ługiewicz, Piotra Wolińskiego i Małgorzatę Bołka

Pokonkursowa wystawa prac czynna jest do piątku 26 maja.

zdjęcia: SzDK/ P.Bembenek
Więcej zdjęć na stronie internetowej organizatora konkursu.

Galeria zdjęć

DSC_0738 DSC_2123 DSC_2126 DSC_2144 DSC_2148 DSC_2161 DSC_2183 DSC_2186 DSC_2187 DSC_2189 DSC_2206 DSC_2210 DSC_2211 DSC_2228 DSC_2235 DSC_2251 DSC_2259 DSC_2260 DSC_2262 DSC_2267 DSC_2273 DSC_2276 DSC_2278 DSC_2296 DSC_2311 DSC_2331 DSC_2371 DSC_2374

Pozostałe aktualności