- Gmina Szubin
- Mieszkaniec
- Turysta
- Środowisko
- Nieruchomości
- Mapa Gminy
- Kontakt
13 grudnia 1981 roku był dniem, który na trwałe wpisał się w historię Polski. Wprowadzenie stanu wojennego przez Wojskową Radę Ocalenia Narodowego na czele z gen. Wojciechem Jaruzelskim oznaczało ograniczenie praw i swobód obywatelskich oraz przejęcie władzy przez wojsko.
W Szubinie uczczono pamięć osób, które ucierpiały w wyniku represji. Na Placu Kościelnym Burmistrz Mariusz Piotrkowski, Przewodnicząca Rady Miejskiej Anna Kijowska, Przewodniczący Rady Seniorów Jan Kostecki, dr Kamila Czechowska Dyrektor Muzeum Ziemi Szubińskiej oraz przedstawicielki Rejonowej Biblioteki Publicznej zapalili znicze pod Pomnikiem Ofiar Zbrodni Hitlerowskich i Komunistycznych z lat 1939–1989.
Delegacja złożyła również znicz pod tablicą upamiętniającą ks. Jerzego Popiełuszkę, która znajduje się przy kościele pw. św. Marcina Biskupa w Szubinie. Ks. Popiełuszko, kapelan „Solidarności” i symbol oporu wobec reżimu komunistycznego, został zamordowany przez funkcjonariuszy Służby Bezpieczeństwa w 1984 roku. Jego postawa oraz poświęcenie dla idei wolności i praw człowieka wciąż inspiruje Polaków.