Poniedziałek, 22 czerwca 2026
Imieniny: Paulina, Jan, Tomasz
słonecznie
24°
A A A
Poprzednia Następna
Obchody Dnia Strażaka w Jadwiżynie

6 maja 2023 roku w Jadwiżynie odbyły się Powiatowo-Gminne obchody Dnia Strażaka, których organizatorami w tym roku byli: Zarząd Oddziału Powiatowego ZOSP RP w Nakle nad Notecią, Zarząd Oddziału Gminnego ZOSP RP w Sadkach i OSP w Jadwiżynie.

W trakcie przemarszu na miejsce uroczystości złożono wiązankę kwiatów pod tablicą pamiątkową przy remizie. Meldunek o gotowości do uroczystości wiceprezesowi Zarządu Oddziału Wojewódzkiego ZOSP w Toruniu dh Leszkowi Szmyt złożył dowódca uroczystości dh Andrzej Hek. Po wciągnięciu flagi państwowej na maszt przy dźwiękach hymnu państwowego odbyła się msza św. w intencji strażaków, której przewodniczył ks. Roman Michalski kapelan strażaków diecezji bydgoskiej przy udziale ks. Jana Tutki proboszcza parafii pw. Przenajdroższej Krwi Pana Naszego Jezusa Chrystusa w Żelaźnie. Na zakończenie mszy św. uczestników pobłogosławił relikwią św. Floriana ks. Roman Michalski.

W uroczystościach uczestniczyła Przewodnicząca Rady Miejskiej w Szubinie Anna Kijowska oraz Zastępca Burmistrza Szubina Wioletta Borys-Stachowiak.

Po mszy św. w intencji strażaków i powitaniu głos zabrał prezes Zarządu Oddziału Powiatowego ZOSP RP w Nakle nad Notecią Piotr Hemmerling, następnie głos w kolejności zabrali: Tadeusz Sobol, Leszek Szmyt, Dariusz Gryniewicz, Iwona Kozłowska, Jan Szopiński i Ewa Kozanecka.

W trakcie uroczystości najbardziej wyróżniających strażaków odznaczono:

Medalem Honorowym im. Bolesława Chomicza

  • kapelana ks. Romana Michalskiego

Złotym medalem „Za Zasługi dla Pożarnictwa”

  • Pawła Giczele, Kamilę Leśniewską

Srebrnym medalem „Za Zasługi dla Pożarnictwa”

  • Krzysztofa Bladzich, Pawła Marzyńskiego, Marka Błaszkiewicza

Brązowym medalem „Za Zasługi dla Pożarnictwa”

  • Kamila Solarczyka, Kamilę Gogola

Odznaką „Strażak Wzorowy”

  • Piotra Płotkę

Kapituła Stowarzyszenia Konfraterni Mazowieckiej Odznaki św. Floriana Mazovia przyznała złote krzyże: Piotrowi Płotka i st. bryg. Sławomirowi Murawskiemu. Odznaczono również poseł Ewe Kozanecką odznaką „Za zasługi dla gminy Sadki”.

Na zakończenie prezes ZOP ZOSP RP w Nakle nad Notecią Piotr Hemmerling podziękował wszystkim prezesom, komendantom gminnym strażakom i mieszkańcom Jadwiżyna za przybycie i udział w obchodach. Uroczystość zakończyła się meldunkiem i wyprowadzeniem pocztów sztandarowych. Oprawę muzyczną zapewniła orkiestra dęta OSP Kcynia.

tekst i zdjęcia: Dariusz Wojciechowski

Galeria zdjęć

Pozostałe aktualności