- Gmina Szubin
- Mieszkaniec
- Turysta
- Środowisko
- Nieruchomości
- Mapa Gminy
- Kontakt
Wczorajsza sesja Rady Miejskiej w Szubinie obfitowała w wiele istotnych decyzji oraz dyskusji na temat przyszłości gminy. Radni pochylili się nad kilkoma kluczowymi kwestiami, które będą miały wpływ na życie mieszkańców Szubina i okolicznych miejscowości.
Jedną z pierwszych decyzji podjętych przez radnych było bezzasadne rozpatrzenie petycji dotyczącej transmisji nagrań z obrad komisji oraz planowania przestrzennego dotyczącego budowy elektrowni wiatrowych. Tematy te wywołały szeroką dyskusję wśród radnych i włodarzy gminy.
Kolejną ważną decyzją było powołanie Rady Muzeum, której członkiem zostali: Piotr Adamczewski, Elżbieta Donarska, Jadwiga Erdmann, Renata Kabulla, Benigna Olszewska i Stanisław Wypych. Zadaniem rady jest nadzór nad działalnością Muzeum Ziemi Szubińskiej, które wypełnia powinność wobec zbiorów i społeczeństwa ziemi szubińskiej.
Radni uchwalili również statut Miejsko - Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Szubinie, który reguluje działanie tej jednostki. W trakcie dyskusji omówiono także zasady ponoszenia odpłatności za pobyt w Dziennym Domu Pomocy w Szubinie. Planowane otwarcie tej placówki przewidywane jest na początek października br. Podkreślono, że dom będzie miał wykwalifikowaną kadrę pracowniczą, a przyjęcia będą odbywać się na podstawie zgłoszeń od mieszkańców potrzebujących wsparcia.
Podczas sesji ustalono opłaty za zbiorowe odprowadzanie ścieków opadowych i roztopowych, która została ustalona na poziomie 0,23 zł netto za metr kwadratowy na miesiąc. Decyzja ta ma na celu lepsze zarządzanie gospodarką wodną w gminie.
Dokonano kolejnych zmian w uchwałach budżetowych, dostosowując je do aktualnych potrzeb gminy. W dyskusji poruszono także inne kwestie, które bezpośrednio wpływają na życie mieszkańców. Szeroko omówiono temat potrzeby renowacji boiska na stadionie miejskim w Szubinie oraz boisk sportowych w sołectwach. Szeroko poruszono również kwestię niewłaściwych komentarzy w social mediach dotyczących prac związanych z tworzeniem strefy ekonomicznej w gminie oraz ilości stałych komisji w Radzie Miejskiej.
Ponadto dyskutowano w sprawie wydanej niedawno monografii „Dzieje Szubina i okolic” z uwagi na brak informacji dotyczącej dokonań na terenie gminy działaczy Podziemnej Solidarności, działaczy Solidarności lat 80, więźniów Okresu Stalinowskiego i Stanu Wojennego.
Podczas spotkania rozmawiano także o zbliżających się wyborach sołtysów, rad sołeckich i zarządów osiedli. Dyskutowano też na temat inwestycji w sołectwach, zmniejszenia funduszu sołeckiego oraz innych kwestii mających poprawić komfort życia mieszkańców.
Kolejna sesja Rady Miejskiej w Szubinie planowana jest 26 września 2024 r.
Transmisja z nagrań sesji oraz treść podjętych uchwała dostępna jest na oficjalnej stronie internetowej www.szubin.pl.