Poniedziałek, 22 czerwca 2026
Imieniny: Paulina, Jan, Tomasz
pochmurno
25°
A A A
Poprzednia Następna
Spotkanie z sołtysami

31 sierpnia 2021r. w Szubińskim Domu Kultury, odbyło się spotkanie z sołtysami gminy Szubin. Wszystkich przybyłych gości powitał Burmistrz Szubina Mariusz Piotrowski wraz z Zastępcą Wiolettą Borys-Stachowiak oraz Przewodniczącą Rady Miejskiej Anną Kijowską. W spotkaniu udział brali również pracownicy Urzędu Miejskiego w Szubinie.

Głównym tematem spotkania był fundusz sołecki na 2022r. Rozmawiano o jego planowaniu, wydatkowaniu oraz jego wpływie na rozwój infrastruktury technicznej i społecznej całej Gminy Szubin. Ważnym aspektem, na który zwrócił uwagę Burmistrz Mariusz Piotrkowski jest fakt, iż fundusz sołecki jest wielką szansą na podniesienie rangi wspólnot wiejskich, dzięki czemu mieszkańcy stają się gospodarzami miejsca, w którym żyją na co dzień.

Środki pochodzące z funduszu sołeckiego dają mieszkańcom Gminy Szubin możliwość decydowania o części gminnego budżetu. W przyszłym roku sołectwa będą miały do rozdysponowania kwotę 1.027.903,91zł. W zależności od liczby mieszkańców, każde z sołectw otrzymało różną pulę pieniędzy z wyżej wymienionej sumy. Kwota ta, w porównaniu z funduszem na rok 2021 jest większa o 65.035,39zł.

W dalszej części spotkania, Burmistrz Szubina zachęcał do podejmowania inicjatyw służących poprawie lokalnych warunków jakości życia na wsi, jak również wskazał, iż zadania które sołectwa chcą realizować muszą być zadaniami własnymi gminy oraz muszą sprzyjać poprawie warunków życia mieszkańców.

Zastępca Burmistrza Wioletta Borys – Stachowiak wymieniła najważniejsze zadania, które można realizować z funduszu sołeckiego, a które wpisują się w strategię rozwoju gminy. Następnie wskazała przedsięwzięcia, które realizowane są najczęściej. Są to m.in. budowa i rozbudowa oświetlenia drogowego na terenie danego sołectwa, utrzymanie terenów zieleni, doposażenie świetlic wiejskich, zakup elementów placów zabaw i siłowni zewnętrznych, utrzymanie dróg gminnych poprzez zakup i rozwiezienie kruszywa, doposażenie lokalnych jednostek OSP w sprzęt ratujący życie oraz odzież ochronną dla strażaków ochotników oraz organizację spotkań o charakterze  integracyjnym.

Pracownicy Urzędu odpowiadali na pytania licznie przybyłych sołtysów, wyjaśniając wydatkowanie przedsięwzięć, które poszczególne sołectwa będą chciały zrealizować w przyszłym roku budżetowym.

Rozmawiano również o sprawach bieżących i problemach mieszkańców na obszarach wiejskich oraz o organizacji dożynek gminnych, które w tym roku odbędą się w Ciężkowie.

Pozostałe aktualności