Poniedziałek, 22 czerwca 2026
Imieniny: Paulina, Jan, Tomasz
pochmurno
21°
A A A
Poprzednia Następna
500+ na nowych zasadach

Zgodnie z nowelizacją ustawy o pomocy państwa w wychowywaniu dzieci (Dz. U. z 2021, poz. 1981)

od 1 stycznia 2022 roku obsługą programu „Rodzina 500 plus” będzie zajmował się Zakład Ubezpieczeń Społecznych.

Od 1 stycznia 2022 r. ZUS jako organ właściwy w sprawie przyznawania prawa do świadczenia 500+ :

  • będzie prowadzić postępowania w sprawie świadczenia wychowawczego 500+,
  • będzie przyznawać i wypłacać świadczenie wychowawcze jako pełniący funkcję instytucji właściwej w związku z udziałem Rzeczypospolitej Polskiej w koordynacji systemów zabezpieczenia społecznego (w sytuacji gdy rodzice ubiegający się o świadczenie 500+ mieszkają i wykonują pracę w granicach UE oraz EOG, Szwajcarii i Wielkiej Brytanii),
  • stanie się organem właściwym do składania wniosku o przyznanie prawa do świadczenia i jego wypłaty, w tym wydawania decyzji o odmowie przyznania świadczenia wychowawczego, zmiany prawa do tego świadczenia albo rozstrzygnięcia w sprawie nienależnie pobranego świadczenia,
  • będzie egzekwować nienależnie pobrane świadczenie wychowawcze, a także wydawać decyzje w sprawie umorzenia nienależnie pobranych świadczeń wychowawczych.

Od decyzji ZUS w sprawie świadczeń wychowawczych będzie przysługiwało odwołanie do Prezesa ZUS. Dla spraw dotyczących świadczeń wychowawczych zostanie zachowana właściwość sądów administracyjnych.

Zakład Ubezpieczeń Społecznych od 1 lutego 2022 r. przyjmować będzie wnioski wyłącznie drogą elektroniczną.

Wniosek o świadczenie wychowawcze i załączniki do wniosku będą składane za pomocą dotychczas dostępnych systemów teleinformatycznych, tj.:

  • platformy PUE ZUS,
  • systemu teleinformatycznego banków krajowych oraz spółdzielczych kas oszczędnościowo-kredytowych świadczących usługi drogą elektroniczną,
  • systemu teleinformatycznego utworzonego przez ministra właściwego do spraw rodziny - Platformy Informacyjno-Usługowej Empatia.

Zmiana sposobu wypłaty świadczenia 500+

Świadczenie wychowawcze przyznane przez ZUS będzie wypłacane w formie bezgotówkowej.

Wypłaty świadczeń wychowawczych 500+ przyznanych przez Burmistrza Szubina do końca okresu, tj. do 31-05-2022 r. realizowane będą na dotychczasowych zasadach.

Wnioski złożone do 31-12-2021 r. oraz postępowania dotyczące świadczeń wychowawczych za okresy sprzed 1 stycznia 2022 r. obsługiwane będą przez dotychczasowy organ.

Pozostałe aktualności