6 maja 2023 roku w Jadwiżynie odbyły się Powiatowo-Gminne obchody Dnia Strażaka, których organizatorami w tym roku byli: Zarząd Oddziału Powiatowego ZOSP RP w Nakle nad Notecią, Zarząd Oddziału Gminnego ZOSP RP w Sadkach i OSP w Jadwiżynie.
W trakcie przemarszu na miejsce uroczystości złożono wiązankę kwiatów pod tablicą pamiątkową przy remizie. Meldunek o gotowości do uroczystości wiceprezesowi Zarządu Oddziału Wojewódzkiego ZOSP w Toruniu dh Leszkowi Szmyt złożył dowódca uroczystości dh Andrzej Hek. Po wciągnięciu flagi państwowej na maszt przy dźwiękach hymnu państwowego odbyła się msza św. w intencji strażaków, której przewodniczył ks. Roman Michalski kapelan strażaków diecezji bydgoskiej przy udziale ks. Jana Tutki proboszcza parafii pw. Przenajdroższej Krwi Pana Naszego Jezusa Chrystusa w Żelaźnie. Na zakończenie mszy św. uczestników pobłogosławił relikwią św. Floriana ks. Roman Michalski.
W uroczystościach uczestniczyła Przewodnicząca Rady Miejskiej w Szubinie Anna Kijowska oraz Zastępca Burmistrza Szubina Wioletta Borys-Stachowiak.
Po mszy św. w intencji strażaków i powitaniu głos zabrał prezes Zarządu Oddziału Powiatowego ZOSP RP w Nakle nad Notecią Piotr Hemmerling, następnie głos w kolejności zabrali: Tadeusz Sobol, Leszek Szmyt, Dariusz Gryniewicz, Iwona Kozłowska, Jan Szopiński i Ewa Kozanecka.
W trakcie uroczystości najbardziej wyróżniających strażaków odznaczono:
Medalem Honorowym im. Bolesława Chomicza
- kapelana ks. Romana Michalskiego
Złotym medalem „Za Zasługi dla Pożarnictwa”
- Pawła Giczele, Kamilę Leśniewską
Srebrnym medalem „Za Zasługi dla Pożarnictwa”
- Krzysztofa Bladzich, Pawła Marzyńskiego, Marka Błaszkiewicza
Brązowym medalem „Za Zasługi dla Pożarnictwa”
- Kamila Solarczyka, Kamilę Gogola
Odznaką „Strażak Wzorowy”
Kapituła Stowarzyszenia Konfraterni Mazowieckiej Odznaki św. Floriana Mazovia przyznała złote krzyże: Piotrowi Płotka i st. bryg. Sławomirowi Murawskiemu. Odznaczono również poseł Ewe Kozanecką odznaką „Za zasługi dla gminy Sadki”.
Na zakończenie prezes ZOP ZOSP RP w Nakle nad Notecią Piotr Hemmerling podziękował wszystkim prezesom, komendantom gminnym strażakom i mieszkańcom Jadwiżyna za przybycie i udział w obchodach. Uroczystość zakończyła się meldunkiem i wyprowadzeniem pocztów sztandarowych. Oprawę muzyczną zapewniła orkiestra dęta OSP Kcynia.
tekst i zdjęcia: Dariusz Wojciechowski