Poniedziałek, 22 czerwca 2026
Imieniny: Paulina, Jan, Tomasz
pochmurno
20°
A A A
Poprzednia Następna
I sesja Młodzieżowej Rady Miejskiej

W środę 15 lutego 2023r. w Szubińskim Domu Kultury spotkali się uczniowie, którzy będą reprezentować swoje szkoły w czasie trwania III kadencji Młodzieżowej Rady Miejskiej w Szubinie. Podczas sesji zapadły pierwsze ważne decyzje. Młodzi radni nie tylko przyjęli zaświadczenia o wyborze oraz serdeczne gratulacje, przekazane przez Burmistrza Szubina Mariusza Piotrkowskiego i Przewodniczącą Rady Miejskiej Annę Kijowską, ale także wybrali ze swojego grona prezydium oraz członków komisji rewizyjnej.

Sesję otworzyła i poprowadziła najstarsza wybrana radna Młodzieżowej Rady Miejskiej - Marcelina Lidmann z I Liceum Ogólnokształcącego im. S. Wyspiańskiego w Szubinie.

Każdy z nowych radnych złożył przyrzeczenie do treści: „Wierny Konstytucji i prawu Rzeczpospolitej Polskiej, ślubuję uroczyście obowiązki Radnego Młodzieżowej Rady Miejskiej w Szubinie sprawować godnie, rzetelnie i uczciwie, mając na względzie dobro mojej gminy i jej mieszkańców”.  Wypowiedzenie słów „ślubuję" było równoznaczne z objęciem mandatu radnego :)

Kolejnym punktem programu był wybór przewodniczącego rady. Na to stanowisko zgłosiło się 3 kandydatów. W tajnym głosowaniu młodzi zadecydowali, że tę funkcję powierzą najstarszej wśród nich osobie - Marcelinie Lidmann. Była to pierwsza wiążąca decyzja młodej rady. Kolejnym punktem programu był wybór dwóch wiceprzewodniczących, którymi zostali Maja Badzińska ze Szkoły Podstawowej w Rynarzewie oraz Filip Świtała ze Szkoły Podstawowej nr 1 w Szubinie.

Powołano również trzyosobową komisję rewizyjną. Na członków komisji wybrano Kacpra Berkę, Jagodę Ińską oraz Laurę Pichłacz.

Młodzieżowa Rada Miejska liczy 19 osób i składa się z przedstawicieli wszystkich szkół, funkcjonujących na terenie gminy Szubin. Celem działania rady jest opiniowanie projektów uchwał dotyczących młodzieży, udział w opracowaniu dokumentów strategicznych gminy na rzecz młodzieży, monitorowanie realizacji dokumentów strategicznych gminy na rzecz młodzieży, podejmowanie działań na rzecz młodzieży, w szczególności w zakresie edukacji obywatelskiej, na zasadach określonych przez Radę Miejską.

Kadencja Młodzieżowej Rady Miejskiej potrwa 2 lata licząc od dnia pierwszej sesji tej rady.

Galeria zdjęć

Pozostałe aktualności