1 września 1939 roku o świcie wojska niemieckie przekroczyły granice Rzeczypospolitej, rozpoczynając tym samym II wojnę światową, która całkowicie zmieniła oblicze świata. Była to największa wojna w historii ludzkości, w której Polska poniosła największe straty i szkody demograficzne spośród wszystkich państw walczących i okupowanych.
Hołd poległym, którzy oddali swe życie w bohaterskiej walce z najeźdźcą oddały władze miasta wraz z Radą Seniorów Gminy Szubin i przedstawicielami instytucji kulturalnych składając wiązanki kwiatów i zapalając znicze przy miejscach pamięci w Szubinie:
- pod Mogiłą zbiorową ofiar zbrodni hitlerowskich 1939 – 1945, Cmentarz
- pod Pomnikiem Niepodległości, Plac Wolności
- pod Pomnikiem w Lasku Kcyńskim, Kcyńska Nowe Osiedle
- pod Pomnikiem – Miejscem Męczeństwa, ul. Kcyńska 36
- pod Pomnikiem Ofiar Zbrodni Hitlerowskich i Komunistycznych, Plac Kościelny
- pod Tablicą pamiątkową zamordowanych przez Hitlerowców, Budynek Urzędu Miejskiego w Szubinie.