Poniedziałek, 22 czerwca 2026
Imieniny: Paulina, Jan, Tomasz
pochmurno
24°
A A A
Poprzednia Następna
Mickiewicz byłby z nas dumny Mickiewicz byłby z nas dumny

W PWD Szubin w godzinach przedpołudniowych 4. listopada 2022 roku  po raz ostatni zorganizowaliśmy spotkanie w ramach projektu „BaLALAdy i romanse”. Inspiracją była twórczość narodowego wieszcza Adama Mickiewicza, w 200. rocznicę wydania debiutanckiego tomu „Ballady i romanse”. Uczestnicy Klubu „Aktywni Razem” wraz z Antydepresyjną Fundacji Sztuki podsumowali kilkumiesięczne działania. Premierowo wysłuchali 5 utworów muzycznych powstałych w trakcie warsztatów artystycznych.

Udział w projekcie edukacyjno-animacyjnym prowadzonym przez Fundację zaczęliśmy w maju 2022 roku. Uczestniczyliśmy w różnorodnych spotkaniach: mini wykładach, rozmowach i warsztatach. Usłyszeliśmy artystyczną opowieść o romantyzmie i polskim narodowym wieszczu. Czasami - jak to w romantyzmie - wiało prawdziwą grozą. Informację o spotkaniu opublikowaliśmy w Internecie, m.in. pn. "Mickiewicz z niepełnosprawością. Artystyczne działania Klubu".  

W dalszej kolejności pod kierunkiem artysty Grzegorza Pleszyńskiego nagraliśmy słowa zbieżne z fragmentami Mickiewiczowskich ballad. Performer zachęcał nas, aby słowa, sylaby, dźwięki były zrealizowane na różne sposoby. Na przykład śpiewaliśmy, recytowaliśmy, czytaliśmy, powtarzaliśmy niektóre frazy. Czasami mieliśmy wrażenie, że słyszymy dawne pieśni ludowe. Sylaba „la” bardzo często wpadała nam w ucho i wypływała prosto z serca. Niektórzy z nas cieszyli się i byli zadowoleni. Niektórzy z niedowierzaniem otwierali oczy i uszy. Dopytali czy to na pewno jest sztuka. Artysta – jak zwykle – dużo z nami rozmawiał. Cierpliwie tłumaczył co jest sztuką. Odpowiadał na wszystkie pytania. Łącznie z tym, czy my też jesteśmy artystami.

Po tych wyjątkowych warsztatach nagrania zostały opracowane i połączone z muzyką autorstwa Grzegorza Pleszyńskiego. W sumie wystąpiliśmy gościnnie w pięciu utworach muzycznych zarejestrowanych w formie elektronicznej.

4. listopada 2022 r. spotkaliśmy się, aby po raz pierwszy wysłuchać tych utworów. Ostatni dzień projektowy, podsumowanie, miłe chwile wśród starych, dobrych znajomych – tak można w skrócie opisać ten moment. Nie ma w tym nic dziwnego, ponieważ Antydepresyjna Fundacja Sztuki po raz trzeci zaprosiła nas do wspólnego, artystycznego przedsięwzięcia. Dzięki niej znamy różne obszary twórczości. Byliśmy malarzami street art (nasza wspólna praca zdobi parter budynku OPS Szubin przy ul. Kcyńska 34), muzykami, teraz jesteśmy wokalistami.

W ostatnim spotkaniu uczestniczyli członkowie Klubu Aktywni Razem Szubin, gr A: Czesława Twardowska, Krzysztof Cyganek, Adam Czechowski, Karolina Dondajewska, Mateusz Gąsior, Mieczysław Konieczny, Anna Skibińska, Karolina Skibińska, Damian Szpotański, Ewa Trysko, w tym artyści Maciej Jeliński i Natalia Olga Jelińska, opiekun więzi społecznych w Klubach AR Joanna Latuszek, opiekun w obszarze rozrywki i aktywizacji Maja Polańska, kierowca Tomasz Dulka, koordynator Klubów Marzena Mierzwińska. Dyrektorem MGOPS Szubin jest Renata Michalak.

Utwory inspirowane „Balladami i romansami” Adama Mickiewicza w interpretacji naszej i Grzegorza Pleszyńskiego słuchaliśmy z zainteresowaniem. Ożywiony charakter rozmów i komentarzy  wskazywał, że aktywizacja twórcza w oparciu o poezję zrealizowana została z powodzeniem. Dźwiękowa ilustracja poezji narodowego wieszcza nam się spodobała. Zwłaszcza w tych fragmentach, gdzie bardzo wyraźnie słychać nasze głosy. Uznaliśmy, że wszystkie 5 utworów jest sztuką. Wyjątkową. Tak bardzo, jak my jesteśmy wyjątkowi. I artysta, który nas do tego wydarzenia zaprosił – najlepszy jakiego znamy osobiście - Grzegorz Pleszyński. Dodajmy, że prezes Antydepresyjnej Fundacji Sztuki Natasza Czerwińska wręczyła nam na koniec ekologiczne pamiątki.

Zadanie dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury – państwowego funduszu celowego. W rocznicę przyjęcia ustawy Roku Mickiewiczowskiego zamykamy projekt „BaLaLady i romanse”. Z ogromną nadzieją na kolejne możliwości działań z niezwykłymi artystami i Podmiotami Ekonomii Społecznej, sfinansowane w przyszłości ze środków samorządowych, rządowych lub innych. 

Placówka Wsparcia Dziennego (PWD) działa w Szubinie przy ul. Winnica 15 od 2020 r. Budynek został oddany do użytkowania po rewitalizacji przeprowadzonej z Funduszy Europejskich. W godzinach porannych stanowi miejsce spotkań osób z niepełnosprawnościami (OzN, NI) lub osób w wieku seniorskim (OWWwCF, OzN); w godzinach popołudniowych dla dzieci wymagających wsparcia opiekuńczego, psychologicznego i pedagogicznego.

Foto: Antydepresyjna Fundacja Sztuki, prawa autorskie zastrzeżone

 #AntydepresyjnaFundacjaSztuki
#AktywniRazemSzubinOzN
#mkidn

Galeria zdjęć

Antydepresyjna_Fund_Sztuki_MGOPS_Szubin_projekt_MKiDN_2022_r._poczatek Antydepresyjna_Fund_Sztuki_MGOPS_Szubin_projekt_MKiDN_2022_r._z1 Antydepresyjna_Fund_Sztuki_MGOPS_Szubin_projekt_MKiDN_2022_r._z2 Logotypy MKiDN AFSz Klub Aktywni Razem Szubin OzN OzNI Gmina Szubin wersja lepsza Antydepresyjna_Fund_Sztuki_MGOPS_Szubin_projekt_MKiDN_2022_r._zakonczenie

Pozostałe aktualności