- Gmina Szubin
- Mieszkaniec
- Turysta
- Środowisko
- Nieruchomości
- Mapa Gminy
- Kontakt
29.09.2023 piątek
godz. 18.00
Jak mówi artysta: “Dla mnie najważniejsze jest dotarcie do źródeł poznania - poprzez sztukę. Interesuje mnie, w jaki sposób kultura, w której żyjemy jest opresyjna wobec mnie i innych ludzi. Kiedyś kultury były bardziej opresyjne wobec jednostek, dziś, wydawałoby się, są trochę mniej. A może to tylko pozory? Poszukuję tych „skorup” narzuconych przez kulturę albo tego delikatnego „pudru”, jaki jest nakładany na naszą naturę. Próbuję odkryć mechanizm, który tym rządzi. Trzeba wypośrodkować, co z tej opresji kultury jest konieczne, a czego możemy się pozbyć jako zbytecznego balastu, związanego np. z tradycją, a czasami, ze zbyt gwałtownym postępem.”
punkty ... znaki ... obrazy ... ta wystawa to proces ... z połączenia znaków powstają obrazy ... proces powstawania obrazu w naszych umysłach jest zależny od kultury do której przynależymy ... obraz jest opresyjny ... narzuca i wymusza widzenie …
Grzegorz "Pleha" Pleszyński (ur. 7 kwietnia 1955 w Olsztynie) – polski artysta zajmujący się: malarstwem, rysunkiem, muzyką, performancem, video-artem, teatrem. Uczestnik wielu wystaw artystycznych indywidualnych oraz grupowych. Przez lata związany z Szubinem i jego środowiskiem artystycznym.
godz. 18.30
Zgodnie z Narodową Strategią Rozwoju Kultury z 2004 roku sektor kultury „warunkuje rozwój społeczny i gospodarczy, kształtuje postawy obywateli i formy instytucjonalne państw. Nie jest więc tylko elementem systemu, ale podstawą do wszelkich zmian instytucjonalno-ekonomicznych społeczeństw”. Z powyższego zapisu jasno wynika, że kultura jest czymś o wiele większym niż tylko polem rozrywki. Od stanu tego sektora zależy to, co ma kluczowe znaczenie dla trwania społeczeństwa: tworzenie miejsc i sytuacji, w których obywatele mogą podejmować refleksję nad sobą, wspólnie przeżywać emocje, historie oraz mity, doświadczać wartości, wyrażać opinie, eksponować tożsamości i budować wspólnoty.
Jaki jest stan sektora kultury w Szubinie? Co on tworzy? Dla kogo? Z jakiej perspektywy: księgowego, menadżera, marketingowca, działacza społecznego, animatora czy mieszkańca? Czy można sobie wyobrazić Szubin bez sektora kultury?
Do otwartej debaty zapraszamy zarówno osoby reprezentujące lokalny sektor kultury oraz władze samorządowe, jak i wszystkich zaangażowanych w życie kulturalne szubińskiej społeczności.
Osoby, które przyjęły zaproszenie do współtworzenia tego spotkania to: Dyrektorka Szubińskiego Domu Kultury Pani Alina Gordon, Kierownik Zakładu Antropologii Kulturowej UAM w Poznaniu prof. dr hab. Waldemar Kuligowski, Wicemarszałek Województwa Kujawsko-Pomorskiego Pan Zbigniew Ostrowski, Dziennikarka Polskiego Radia PiK, wykładowczyni Instytutu Komunikacji Społecznej i Mediów UKW w Bydgoszczy dr Monika Siwak.
godz. 20.30
Ostatnie lato młodości, wolności i beztroski w rytmie hip-hopu i w cieniu zbliżającej się dorosłości. Uhonorowany na 79. Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Wenecji Nagrodą Specjalną Jury Orizzonti, inspirowany prawdziwymi wydarzeniami pełnometrażowy debiut Damiana Kocura – laureata ponad stu wyróżnień za swoje wcześniejsze filmy krótkometrażowe.
Upalne lato, leniwie płynący czas, hip-hopowy freestyle, chłopaki z tatuażami i zalotne dziewczyny, z którymi lepiej nie zadzierać. Tak właśnie wygląda miejsce z czasów młodości, do którego wraca Tymek – student warszawskiej Akademii Muzycznej przygotowujący się do rozpoczęcia światowej kariery jako pianista. Jest tu też jego matka oraz brat Jacek i koledzy z dawnych dni przesiadujący na osiedlu. Tymek pojawia się tu jednak tylko na chwilę – po wakacjach rusza na zachód Europy, gdzie otrzymał stypendium. Ta krótka wizyta w zupełności wystarczy, aby poznał centralny punkt spotkań lokalnej młodzieży jakim jest nowo powstały bar z kebabem. Chłopaki z osiedla dobrze żyją z obcokrajowcami, ale są drobne wyjątki. Z czasem konflikt zaostrza się. Spirala strachu i zagrożenia zaczyna się nakręcać, a Tymek znajdzie się w samym jej centrum.
Skrócony program na pozostałe dni:
godz. 12.00 - 14.30 - Albertina Viegas, Daria Muss - warsztaty audiowizualne dla młodzieży
godz. 19.00 - Recital Miłosza Pękali (PL)
godz. 20.30 - Klawo (PL)
godz. 16.00 - Film - efekt warsztatów z młodzieżą
godz. 18.00 - „Chór ciepłowników” reż. Nadia Parfan, Ukraina, 2019
Wydarzenie jest częścią Fonomo Music & Film Festival, Pomorze i Kujawy.
Pełen program festiwalu: www.fomnomo.pl
Organizator: Fundacja Nowa Sztuka Wet Music
Współorganizator: Szubiński Dom Kultury
Partnerem głównym jest Samorząd Województwa Kujawsko-Pomorskiego.
„Wydarzenie jest współfinansowane ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2014-2020”
Partnerzy: Stowarzyszenie Mieszkańców Gminy Szubin :Szubiniacy”