Od 20 marca 2020 r. do odwołania, w Polsce obowiązuje stan epidemii, który daje organom państwowym nowe uprawnienia.
Wprowadzono nowe zasady dotyczące kwarantanny i podwyższone zostały kary za jej złamanie, zawieszono również zajęcia edukacyjne do 10 kwietnia 2020 r. Jednocześnie dziewiętnaście szpitali przekształcono w szpitale zakaźne.
Kara za nieprzestrzeganie kwarantanny: z 5 000 do 30 000 zł.
Jednocześnie, wprowadzona zostaje aplikacja, która ma pomóc w dochowaniu kwarantanny. Aplikacja daje m.in. możliwość zgłoszenia się do lokalnych ośrodków pomocy społecznej, które mogą dostarczać leki, czy artykuły spożywcze. Udostępnionoównież stronę grarantanna.pl, gdzie codziennie zamieszczamy różne propozycje aktywności.
Więcej na temat aplikacji tutaj.
Zawieszenie zajęć nie oznacza ferii ani wakacji. Lekcje będą odbywać się poprzez platformy e-learningowe. Nowe przepisy będą obowiązywały od 25 marca do 10 kwietnia 2020 r.
Więcej na ten temat zdalnego nauczania tutaj.
19 placówek medycznych przekształcono w szpitale zakaźne. W każdym województwie będzie tzw. szpital jednoimienny, a w większych regionach dwa. Placówki te będą zajmować się tylko osobami podejrzanymi o zakażenie koronawirusem.
Ustawa o chorobach zakaźnych pozwala m.in. ministrowi zdrowia wyznaczyć rolę personelu medycznego i innych osób, w zwalczaniu koronawirusa na terenie Polski. Wojewodowie mają takie upoważnienie na terenie swoich województw.
W kolejnych rozporządzeniach minister zdrowia może wprowadzić np.: