15 października br. w Zespołe Szkół im. Emila Chroboczka w Szubinie odbyła się uroczystość przysięgi i ślubowanie kadetów klasy wojskowej Oddziału Przygotowania Wojskowego oraz uczniów I klasy Technikum.
Uroczystość rozpoczęła msza święta w Kościele p.w. św. Marcina Bpa w Szubinie.
Po mszy w imieniu Pani Dyrektor Alicji Jaśkowiak, zgromadzonych gości oraz rodziców uczniów, przywitał ks. Krzysztof Barczyński. W uroczystości uczestniczyli m.in.: Starosta Nakielski – Tadeusz Sobol, Wicestarosta – Tomasz Miłowski, Wiceprzewodniczący Rady Powiatu Nakielskiego – Jacek Osiński, Burmistrz Szubina – Mariusz Piotrkowski, Dziekan dekanatu Szubin i Proboszcz parafii pw. św. Marcina w Szubinie – Ks. kanonik Tadeusz Lesiński, Zastępca Komendanta Wojskowego Centrum Rekrutacji w Bydgoszczy – kpt. Sławomir Karpiński, Prezes KŻR LOK w Nakle nad Notecią – mł. chor. Lechosław Draegier oraz członek Klubu st, chor sztab. Mirosław Wachowiak, Przewodnicząca Rady Rodziców w Zespole Szkół - Agata Sitterlee, Weteran Walk o Niepodległość Rzeczypospolitej Polskiej – kpt. Stanisław Jackiewicz, Zastępca Prezesa Zarządu Bractwa Strzeleckiego w Szubinie – Henryk Grobelny, Kierownik Szubińskiego Oddziału Kwidzyńskiego Stowarzyszenia Sportowo-Kolekcjonerskiego GWARD – Leszek Jaśkowiak, mjr. w stanie spoczynku Witold Błasiak, Dowódca Jednostki Ratowniczo-Gaśniczej nr 2 w Szubinie bryg. Mariusz Mantych, ppor. Justyna Sejdowska-Szrajber reprezentowała dyrektora Zakładu Karnego w Potulicach, mjr Sebastian Kłosiński Prezes Koła Terenowego Stowarzyszenia Oficerów Więziennictwa przy ZK w Potulicach, przedstawiciel Wojsk Obrony Terytorialnej z Inowrocławia.
Dyrektor szkoły z okazji przypadającego 14 października Dnia Edukacji Narodowej złożyła gratulacje nauczycielom. Kadeci złożyli przysięgę na sztandar szkoły, a następnie ślubowali uczniowie technikum. Odznaką spadochronową wyróżniono kadetów, którzy w ostatnim czasie byli uczestnikami szkolenia.
Po części oficjalnej nastąpiło przeszeregowanie i przygotowanie do defilady klas wojskowych. Dodatkową atrakcją była wystawa sprzętu wojskowego przygotowana przez KSSK GWARD Oddział w Szubinie, stoisko grupy rekonstrukcyjnej oraz stoisko Wojskowego Centrum Rekrutacji w Bydgoszczy. Na zakończenie odbył się pokaz dynamiczny.