Poprzednia Następna
Martyna zwyciężyła w Województwie

Martyna Ircha, uczennica Szkoły Podstawowej nr 1 im. Władysława Jagiełły w Szubinie, zwyciężyła w finale XX edycji Regionalnego Konkursu Wiedzy o Samorządzie Terytorialnym dla uczniów szkół podstawowych. Nagrody wręczyła najlepszym przewodnicząca sejmiku województwa Elżbieta Piniewska.

- Nie ma nic ważniejszego niż to, żebyśmy mogli myśleć o „samo-rządności”. To, że się „sami rządzicie” będzie równoznaczne z posiadaniem przez was wyznaczonych celów, umiejętności negocjacji i rozmawiania o waszych sprawach w ramach społeczności, bo przecież właśnie tego dotyczy samorząd. […] Bardzo dziękuję także nauczycielom i rodzicom, którzy was wspierają i was dopingują – mówiła przewodnicząca sejmiku województwa Elżbieta Piniewska. - Samorząd, wolność, demokracja – pamiętajcie, że te trzy wartości są ze sobą powiązane – dodała na zakończenie. 

Uczestnicy konkursu w konsultacji ze swoim nauczycielem prowadzącym przygotowali pracę pisemną i prezentację multimedialną na jeden z tematów:

  • Ochrona środowiska i zagrożenia związane ze zmianami klimatu jako wyzwanie dla samorządów;
  • Rola młodzieżowych rad/sejmików w rozbudzaniu aktywności obywatelskiej młodego pokolenia i zaangażowania w życie publiczne gminy/powiatu/województwa;
  • Edukacja obywatelska i edukacja na rzecz praw człowieka jako wyzwanie dla współczesnej szkoły i samorządu;
  • Wolontariat jako przejaw kształtowania odpowiedzialności społecznej - w jaki sposób samorząd może wspierać organizacje wolontariackie?

Spośród nadesłanych 84 prac konkursowych Wojewódzki Komitet Organizacyjny powołany przez przewodniczącą sejmiku województwa zakwalifikował do ostatniego etapu dziesięcioro uczniów. W finale uczestnicy zaprezentowali swoje prace i odpowiedzieli na pytania zadane przez Komitet.

Najlepsze prace zostały nagrodzone finansowo, doceniono zarówno uczniów jak i nauczycieli, pod opieką których została przygotowana praca.

Kancelaria Sejmiku i Biuro Prasowe Urzędu Marszałkowskiego

 

Pozostałe aktualności