Zgodnie z nowelizacją ustawy o pomocy państwa w wychowywaniu dzieci (Dz. U. z 2021, poz. 1981)
od 1 stycznia 2022 roku obsługą programu „Rodzina 500 plus” będzie zajmował się Zakład Ubezpieczeń Społecznych.
Od 1 stycznia 2022 r. ZUS jako organ właściwy w sprawie przyznawania prawa do świadczenia 500+ :
Od decyzji ZUS w sprawie świadczeń wychowawczych będzie przysługiwało odwołanie do Prezesa ZUS. Dla spraw dotyczących świadczeń wychowawczych zostanie zachowana właściwość sądów administracyjnych.
Zakład Ubezpieczeń Społecznych od 1 lutego 2022 r. przyjmować będzie wnioski wyłącznie drogą elektroniczną.
Wniosek o świadczenie wychowawcze i załączniki do wniosku będą składane za pomocą dotychczas dostępnych systemów teleinformatycznych, tj.:
Zmiana sposobu wypłaty świadczenia 500+
Świadczenie wychowawcze przyznane przez ZUS będzie wypłacane w formie bezgotówkowej.
Wypłaty świadczeń wychowawczych 500+ przyznanych przez Burmistrza Szubina do końca okresu, tj. do 31-05-2022 r. realizowane będą na dotychczasowych zasadach.
Wnioski złożone do 31-12-2021 r. oraz postępowania dotyczące świadczeń wychowawczych za okresy sprzed 1 stycznia 2022 r. obsługiwane będą przez dotychczasowy organ.