6 maja 2023 roku w Jadwiżynie odbyły się Powiatowo-Gminne obchody Dnia Strażaka, których organizatorami w tym roku byli: Zarząd Oddziału Powiatowego ZOSP RP w Nakle nad Notecią, Zarząd Oddziału Gminnego ZOSP RP w Sadkach i OSP w Jadwiżynie.
W trakcie przemarszu na miejsce uroczystości złożono wiązankę kwiatów pod tablicą pamiątkową przy remizie. Meldunek o gotowości do uroczystości wiceprezesowi Zarządu Oddziału Wojewódzkiego ZOSP w Toruniu dh Leszkowi Szmyt złożył dowódca uroczystości dh Andrzej Hek. Po wciągnięciu flagi państwowej na maszt przy dźwiękach hymnu państwowego odbyła się msza św. w intencji strażaków, której przewodniczył ks. Roman Michalski kapelan strażaków diecezji bydgoskiej przy udziale ks. Jana Tutki proboszcza parafii pw. Przenajdroższej Krwi Pana Naszego Jezusa Chrystusa w Żelaźnie. Na zakończenie mszy św. uczestników pobłogosławił relikwią św. Floriana ks. Roman Michalski.
W uroczystościach uczestniczyła Przewodnicząca Rady Miejskiej w Szubinie Anna Kijowska oraz Zastępca Burmistrza Szubina Wioletta Borys-Stachowiak.
Po mszy św. w intencji strażaków i powitaniu głos zabrał prezes Zarządu Oddziału Powiatowego ZOSP RP w Nakle nad Notecią Piotr Hemmerling, następnie głos w kolejności zabrali: Tadeusz Sobol, Leszek Szmyt, Dariusz Gryniewicz, Iwona Kozłowska, Jan Szopiński i Ewa Kozanecka.
W trakcie uroczystości najbardziej wyróżniających strażaków odznaczono:
Medalem Honorowym im. Bolesława Chomicza
Złotym medalem „Za Zasługi dla Pożarnictwa”
Srebrnym medalem „Za Zasługi dla Pożarnictwa”
Brązowym medalem „Za Zasługi dla Pożarnictwa”
Odznaką „Strażak Wzorowy”
Kapituła Stowarzyszenia Konfraterni Mazowieckiej Odznaki św. Floriana Mazovia przyznała złote krzyże: Piotrowi Płotka i st. bryg. Sławomirowi Murawskiemu. Odznaczono również poseł Ewe Kozanecką odznaką „Za zasługi dla gminy Sadki”.
Na zakończenie prezes ZOP ZOSP RP w Nakle nad Notecią Piotr Hemmerling podziękował wszystkim prezesom, komendantom gminnym strażakom i mieszkańcom Jadwiżyna za przybycie i udział w obchodach. Uroczystość zakończyła się meldunkiem i wyprowadzeniem pocztów sztandarowych. Oprawę muzyczną zapewniła orkiestra dęta OSP Kcynia.
tekst i zdjęcia: Dariusz Wojciechowski